Bycie coachem profesjonalistą a akredytacja - EMCC

Na tysiące coachów w Polsce nieliczna ich grupa posiada akredytacje organizacji określających zasady pracy w zawodzie coacha. Do najbardziej znanych w Polsce i na świecie należą: EMCC, ICF, IC, AC, ILM. Zdobycie akredytacji, to trudna i wymagająca ścieżka. Można ją porównać do drogi, jaką musi pokonać piłkarz, aby zagrać w Lidze Europejskiej. Każdy gracz, nawet ten podwórkowy, jest piłkarzem, ale tylko ten, który gra w lidze, może zostać nazwany zawodowcem.

Akredytacja indywidualna coacha

Takim testem zawodowym dla coacha jest akredytacja. W EMCC jest to akredytacja EIA.  Aby ją uzyskać, niezbędny jest wysiłek i duży wkład pracy w naukę, szkolenia i zdobywanie doświadczenia. Coach musi dobierać właściwe szkoły, które dają mu mandat do ubiegania się o akredytację. Musi też odbywać superwizję i przejść odpowiednią ścieżkę rozumienia, czym jest coaching. Poprzez doświadczenie określane m.in. w ilości godzin spędzonych z klientem, nabiera wprawy i głębszego wglądu, jak należy rozumieć siebie w roli coacha. I podobnie jak działa kilka lig piłkarskich, jest też kilka poziomów akredytacji, zależnych od doświadczenia i poziomu zawodowstwa coacha. Pamiętajmy też, że z każdej ligi można spaść do niższej lub całkowicie wypaść.

Kurs coachingowy z akredytacją

Kolejną formą – naszą ekstraklasą są wszyscy coachowie, którzy ukończyli szkoły akredytowane lub uznawane międzynarodowo. W EMCC jest to akredytacja EQA. Szkoły o szerokim zakresie materiału, wielogodzinnych treningach i kończące się wymagającym dużej wiedzy merytorycznej egzaminem z wiedzy i praktyki.

Nieporozumienie

Pozostali, którzy sprzedają swoje usługi jako coaching, bardzo często nie mają świadomości, czym on tak naprawdę jest – często mylnie określają tę pracę treningiem czy szkoleniem. A brak wiedzy odbija się na odbiorze tego zawodu w społeczeństwie, w biznesie.

Czyli…

Aby być coachem-zawodowcem, trzeba nieustannie trenować, szkolić się, korzystać z superwizji i interwizji, kontynuować akredytacje na coraz wyższych poziomach i być otwartym na wszelki otrzymany feedback. Dlatego ważne jest, abyśmy oceniając zawodową pracę coacha nie odnosili jej do amatorskich meczy, które grają chłopcy skrzyknięci na boisku. Wiele godzin jeszcze przed nimi, aby dojść do poziomu profesjonalistów z ligi europejskiej.

EMCC_Accreditation_Guide_graphic_230kb

Share This