O mentoringu jako narzędziu w dążeniu do sukcesu - EMCC PL u Grzegorza Turniaka - EMCC

26. Akademia Rekomendacji Grzegorza Turniaka traktowała o mentoringu

Akademia Rekomendacji to cykliczne spotkania networkingowe dla przedsiębiorców w Warszawie. W sierpniu było ono poświęcone mentoringowi. Oznacza to, ze mentoring nareszcie wypływa na “szerokie wody” medialne. Na tym spotkaniu nie zabrakło reprezentantki EMCC PL, Agnieszki Kasei, która wzięła udział w debacie wraz z zaproszonymi gośćmi: Katarzyną Wierzbowską z Sieci Przedsiębiorczych Kobiet i Pawłem Bochniarzem promującym innowacyjne polskie startupy we współpracy z MIT.

Mentoring zbiera same pozytywne noty

Mentoring zbiera same pozytywne noty u tych, którzy go zaznali. Nie jest jednak łatwo wyjaśnić jego istotę osobom, które go nie doświadczyły. Na pewno jest to proces oparty na relacji mistrz-uczeń. Nawiązuje do mitycznej opieki Mentora, przyjaciela Odysa, nad jego synem Telemachem. Mieć mentora, to mieć kogoś zaufanego, kto w nas wierzy, a  kogo sami podziwiamy. Co do tego zgodzili się wszyscy prelegenci.

Mentoring ma różne oblicza

Mentora może mieć i osoba – np. młoda początkująca businesswoman i młoda firma – np. startup szukający inwestora. Wspólnym obszarem będzie zawsze wsparcie płynące z dzielenia się własnym doświadczeniem mentora. Nie sposób wyobrazić sobie też mentoringu bez wyzwań, jakie mentor stawia swojemu mentee. Aspiracje i marzenia nie realizują się nigdy bez wysiłku, a rola mentora polega na ich wyzwalaniu i mobilizacji do podejmowania działań, niekiedy trudnych dla podopiecznego.

Mentoringi mogą być bardziej lub mniej sformalizowane – w fundacji Pawła firmy startupowe korzystają z formatu amerykańskiego i jest to proces mocno ustrukturalizowany, i np. sam organizator dba o organizację i dotrzymywanie terminów spotkań. Fundacja Katarzyny (i Doroty Czekaj) na samym początku procesu szkoli kandydatki na mentorki z zawiązywania kontraktu mentoringowego i dotrzymywania zobowiązań. Niektóre pary tak czy owak nie wytrzymują próby czasu. Mówi się wtedy o tzw. “braku chemii”. Agnieszka Kaseja sugeruje, że takich sytuacji mogłoby być może być mniej, gdyby mentorzy mieli wsparcie w postaci superwizji swojej pracy.

Superwizja pomaga w pracy mentora

Superwizja pomaga rozwiązywać problemy techniczne, związane z relacją, dylematy etyczne i jest wymagana od zawodowych mentorów. Jej rola opisana jest w Globalnym Kodeksie Etycznym dla coachów i mentorów EMCC i AC. Polecamy Waszej uwadze jako zbiór dobrych praktyk!

 

Share This