Coachowisko 2016 okazało się być wielkim sukcesem. Impreza była jeszcze większa niż w 2015. Tłum był nieprzebrany i nieprzemijający, od godziny 10 do 17. Gośćmi byli jednak wciąż głównie kandydaci na coachów i coachowie, a w dużo mniejszym stopniu klienci biznesowi, korporacyjni i indywidualni. To wciąż jeszcze przed nami wraz z dojrzewaniem rynku isług coachingowych i wzrostem zainteresowania i wymagań klientów.
Na tę chwilę Coachowisko to największa w Polsce impreza poświęcona wyłącznie coachingowi. Składały się na nią targi, gdzie wystawiały się wartościowe szkoły coachingowe (około 10 z ponad 80 istniejących), kilka firm coachingowo-doradczych, kilka firm oferujących narzędzia pracy coachingowej i my, czyli organizacje branżowe: EMCC, ICF, Izba Coachingu oraz organizator: Stowarzyszenie Coachów Polskich z Jackiem Krzysztofem Wiśniewskim na czele.
Największa wartością dla klientów Coachowiska były z pewnością wykłady i warsztaty. Było ich ponad 50. Keynote speakerzy (C. Regojo, P. Gill, K. Landfald, W. Eichelberger, A. Blikle, M. Bennewicz) zgromadzili na swoich prezentacjach nawet po kilkaset osób. Kåre Landfaldowi, promującemu Zen Coaching udało się nawet w tych warunkach przeprowadzić ćwiczenie dla wszystkich uczestników!
Dla EMCC Poland, które było jednym z patronów organizacyjnych, była to okazja do
zaprezentowania coachom swojej oferty doskonalenia zawodowego, w tym:
- akredytacji indywidualnej EIA,
- akredytacji organizacyjnej dla kursów coachingu EQA
- akredytacji superwizyjnej ESIA
i przede wszystkim
- Globalnego Kodeksu Etycznego, który pojawił się w obiegu zaledwie na początku 2016 roku.
Jednym z naszych statutowych celów jest promowanie najlepszych praktyk zawodowych dla coachów oraz promowanie idei profesjonalizacji tego zawodu poprzez stowarzyszanie się i doskonalenie branżowe. Coachowie w Polsce wciąż niewiele wiedzą o zasadach profesjonalizacji. Nadal niewiele się bowiem mówi (na kursach dla coachów, w mediach) o wymaganiach kompetencyjnych i etycznych, jakie stawia się zawodowcowi w tej branży. Podnoszenie tej kwestii, jako gwarantującej bezpieczeństwo klientów, było jednym z naszych głównych celów na Coachowisku 2016.
EMCC jest organizacją otwartą na absolwentów wszystkich dostępnych na rynku kursów szkoleniowych (w tym także posiadaczy akredytacji ICF), którzy szukają dalszej ścieżki doskonalenia zawodowego zakończonego międzynarodową akredytacją. EMCC nie wymaga uczestnictwa wyłącznie w kursach aprobowanych przez EMCC.
Rozdawaliśmy także egzemplarze Globalnego kodeksu Etycznego. Wielokrotnie było to pierwsze zetknięcie młodych coachów z kwestią granic etycznych zawodu. Na naszym stoisku można było porozmawiać o standardach zawodu z Aleksandrą Głowacką, Małgorzatą Matusiak, Agnieszką Kaseją i Przemysławem Duchniewiczem z władz EMCC Poland. Etyka zawodu jest naszym priorytetem.
Dla klientów coachingu z kolei przygotowaliśmy 2 projekty: udział P. Duchniewicza w panelu dyskusyjnym „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o coachingu” oraz prelekcję A. Kasei „Jak wybrać coacha? Praktyczne wskazówki”. Kolejnym naszym celem statutowym jest bowiem edukacja klientów w zakresie oczekiwań, jakie mogą i powinni stawiać coachowi. Naszym celem jest ukształtowanie rynku coachingowego chroniącego interes zarówno klientów, jak i profesjonalistów coachingu, a odrzucającego pseudo-coachów i ich szkodliwe oddziaływania.
Coachowisko 2016 zapoczątkowało też szereg dyskusji branżowych dotyczących rynku coachingowego na poziomie organizacji zrzeszających coachów (IC, ICF, EMCC).
Galeria:
fot. Przemysław Duchniewicz
[gmedia id=2]
0 komentarzy