Autor Agnieszka KAseja
Podejście do traumy w coachingu
w obecnym czasie, kiedy pandemia dotyczy nas tak powszechnie, do coachów trafia coraz więcej osób w stanach pokryzysowych. I choć coach nie jest psychoterapeutą i nigdy nie powinien uzurpować sobie tej roli, to także coachowie stają wobec wyzwań, takich jak nadmierny stres klientów, a nawet trauma czy doświadczenie skrajnej bezradności, z którymi mierzą się w swojej praktyce. Stąd zwrócenie uwagi na świadome podejście do traumy w coachingu.
Jakie to sytuacje?
- Twój klient lub jego/jej bliski stracił pracę w związku z lockdownem,
- dowiadujesz się, że ktoś z rodziny Klienta ciężko przeszedł infekcję i stało się najgorsze,
- każdego dnia w domu Klientki toczy się walka o to, żeby nastolatek kontynuował szkołę,
- w wyniku izolacji pandemicznej Klientka rozstała się z długoletnim partnerem.
W takiej sytuacji klient coachingu (coachee) ma prawo oczekiwać od coacha większego niż dotąd zrozumienia dla swojej sytuacji. Wymaga to odpowiedniego przygotowania i profesjonalnego podejścia, które uwzględnia wiedzę o tym, jak kryzys wpływa na funkcjonowanie człowieka. Wiedzę tę należy włączyć w proces coachingu, nawet gdy dotyczy on celów biznesowych.
“Trauma Informed Coaching”, czyli uwrażliwienie na traumę, to nowy nurt coachingu. Coach bierze pod uwagę fakt powszechności traumy w dzisiejszych czasach. Coach zakłada, że klient, który do niej/niego trafia, może mieć za sobą doświadczenie traumatyczne. Stąd w tym podejściu coach ma stosowną wiedzę, uwrażliwioną postawę i udziela bardziej świadomego wsparcia klientowi. Objawy traumy są czasem nieoczywiste – nie tylko płacz, lęk, ale i niespodziewane wybuchy gniewu, wisielczy humor, wchodzenie w rolę ofiary, rozkojarzenie, zapominanie, nieobecność duchem, itp.
Coach, który pracuje w świadomym podejściu do traumy:
- bierze pod uwagę możliwość, że jego klienci mogą być straumatyzowani,
- uwrażliwia się na sygnały doświadczania traumy różnych typów,
- rozpoznaje symptomy traumy i stanów posttraumatycznych, posiada aktualną wiedzę o zjawisku traumy prostej i złożonej,
- posiada umiejętności prawidłowej interwencji/ reakcji w czasie rozmowy z klientem,
- podejmuje zobowiązanie, że zrobi wszystko, co w jego mocy, żeby oszczędzić klientowi retraumatyzacji,
- jest w pełni świadomy zakresu swoich kompetencji i nigdy nie wykracza poza nie,
- zna różne nurty terapii i ma przygotowaną listę terapeutów, których może polecić potrzebującemu klientowi,
- poważnie podchodzi do swojego własnego BHP, częściej korzysta z superwizji,
- jest szczególnie uważny na objawy wypalenia zawodowego, dysocjacji, depersonalizacji czy zachowań autodestrukcyjnych u klientów i … u siebie.
Po wskazówki praktyczne zapraszam na webinar pt. “Świadome podejście do traumy w coachingu”
Na webinarze dowiesz się między innymi: jak obecnie rozumie się traumę, jak zadbać o pozytywne wzmocnienie swoich zestresowanych klientów, jakie zmiany wprowadzić do sesji wstępnych, kontraktowania, rozpoczynania i kończenia sesji, jak pracować głosem, tempem mówienia i oddechem własnym, co oznacza BHP coacha w dobie kryzysu. Przeprowadzę także ćwiczenia pracy 3 technikami (rozpoczynania sesji ze zdysocjowanym klientem i dwie interwencje kryzysowe typu bottom-up).
0 komentarzy