Sir John Whitmore (1937-2017) uważany jest wraz z  Tim Gallweyem, Laurą Whitworth and Thomas Leonardem za twórcę nowoczesnego coachingu (lata 70. XX wieku).

w 1992 roku – 25 lat temu – współzałożył EMCC (z Davidem Clutterbuckiem, Erikiem Parsloe, Davidem Megginsonem i Julie Hay). Jest uznawany za pioniera coachingu w miejscu pracy (business i executive coaching).

Sir John Whitmore był przez całe życie zaangażowany w profesjonalizację zawodu coacha poprzez pracę dla wielu organizacji coachingowych, min. Professional and Personal Coaches Association (PPCA), a następnie ICF (od 1998). Był także założycielem Performance Consultants International (2004).

Napisał pięć książek na temat coachingu, przywództwa oraz efektywnego treningu sportowego (sam był uznanym kierowcą rajdowym). Najbardziej znana jego książka – dziś jest to już klasyka coachingu – to “Coaching for Performance”.  Sprzedała się dotąd w 800 000 egzemplarzy i została przetłumaczona na 23 języki. Właśnie ma się ukazać jej 5.  zaktualizowane wydanie. 

To właśnie w “Coaching for Performance” Sir John Whitmore wprowadził do obiegu model GROW (Goals, Reality, Options, Will albo Way Forward). Model ten został opracowany we współpracy z Grahamem Alexandrem i Alanem Finem.

Model GROW to jedno z najpopularniejszych narzędzi pomagających stawiać i osiągać efektywniej cele, rozwiązywać problemy i optymalizować działanie jednostek i zespołów. Doskonale służy też coachom na całym świecie jako struktura sesji coachingowej.

Inne znane jego prace to  Challenging Coaching and Coaching at Work.

Sir John Whitmore zmarł 27 kwietnia 2017 roku. EMCC będzie kontynuować jego wielkie dziedzictwo.

Privacy Preference Center

Share This