8 rad, jak być mądrym szefem, przyjacielem, a może rodzicem? - EMCC

Mentoring zyskuje sobie coraz większą popularność wśród wielu firm i organizacji. Systematycznie rośnie jego popularność w procesach rozwojowych, szkoleniowych i w wielu obszarach życia.

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż, myślę, że mentoring jest najlepszą odpowiedzią na wyzwania, jakie stawia nam współczesny świat. Obserwujemy gwałtowny spadek skuteczność skostniałych modeli nauki i rozwoju. Systematycznie zmniejsza się znaczenie takich wartości jak:

 • dostęp do wiedzy – teraz ma go każdy, kto ma smartfona lub komputer z internetem
 • schematyczne odtwarzanie wiedzy – najlepsze są w tym automaty i maszyny
 • kopiowanie znanych idei i modeli – stale rośnie znaczenie indywidualności
 • formalne autorytety – obieg informacji i siła wpływu lokują się coraz bardziej poza formalnym obiegiem

Rośnie z kolei znaczenie:

 • umiejętności wyszukania właściwej wiedzy, a potem skutecznego jej  zastosowania
 • zdolności do podejmowania samodzielnych decyzji
 • elastyczności reagowania na zmiany w otoczeniu (ciągle spotykamy zupełnie nowe sytuacje)
 • oryginalności i niepowtarzalności

Tych wartości nie dostarcza klasyczny, odtwórczy sposób uczenia i przekazywania wiedzy. Dostarcza je i kształtuje podejście mentoringowe, nastawione na rozwój samodzielności, indywidualności oraz dostrzeganie i wzmacnianie indywidualnego potencjału.

Chcesz być lepszym mentorem dla innych w biznesie, przyjaźni czy życiu codziennym?  Przeczytaj 8 wskazówek co należy robić, a czego nie robić.

 1. nie pracuj z problemem tylko z człowiekiem
 2. nie mów wszystkiego, co wiesz, tylko to, czego potrzebuje twój rozmówca
 3. nie zakładaj, nie zgaduj, nie przyjmuj z góry – zapytaj
 4. zadawaj otwarte pytania
 5. uwierz w siebie i moc mentoringu
 6. doceń siłę partnerskiej rozmowy
 7. daj czas procesowi
 8. pozwól rozmówcy nie skorzystać

NIE PRACUJ Z PROBLEMEM TYLKO Z CZŁOWIEKIEM

Nie koncentruj się na merytorycznym problemie, z którym zmaga się twój rozmówca. Nie zastanawiaj się nad pytaniem „jak to rozwiązać”.  W zamian za to, skoncentruj się na pytaniach: „Czego potrzebuje mój rozmówca, aby sam rozwiązał problem?  Co go ogranicza, co go wstrzymuje?  Co by mu pomogło?”. 

Twoim celem nie jest rozwiązanie problemu. Celem jest wsparcie w nauczeniu się samodzielnego rozwiazywania takich problemów, a przez to, również wielu innych.

Efektem ma być wzrost umiejętności samodzielnego radzenia sobie z problemami, a nie znalezienie rozwiązania w jednostkowej sytuacji.

A jak Ty działasz?  Koncentrujesz się na rozwiązaniu problemu, czy na osobie?

NIE MÓW WSZYSTKIEGO, CO WIESZ – MÓW TYLKO TO, CZEGO POTRZEBUJE TWÓJ ROZMÓWCA❗

Poprawiaj umiejętności dobrej komunikacji. Uważnie słuchaj, koncentruj się na rozmówcy – na tym, co i jak mówi, i jakie emocje za tym stoją?

Bądź świadoma(y), czy nie koncentrujesz się swoich myślach, rozwiązaniach, opiniach, problemach. Jeśli zauważysz, że o tym myślisz, przywróć koncentrację na rozmówcy – dzięki temu usłyszysz, czego on naprawdę potrzebuje.

Zastanów się – na ile potrafisz powstrzymać się od pochwalenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, widząc, że rozmówcy nie jest to, teraz potrzebne?

NIE ZAKŁADAJ, NIE ZGADUJ, NIE PRZYJMUJ Z GÓRY!

Mentoring to nie quiz ani kalambury!

Chcesz wiedzieć, co rozmówca ma na myśli? Jakie ma intencje, potrzeby, pragnienia?  ZAPYTAJ!

Zamiast koncentrować się na swoich domysłach, skup się na tym, co on mówi. Jeśli nadal masz wątpliwości, albo jakieś przeczucie – sprawdź, co on na to?

No i koniecznie – wyławiaj fakty i buduj na nich swój obraz. Pamiętaj – fakty to nie opinie, oceny, etykiety, komentarze, domysły (tym najczęściej posługują się ludzie). Fakty to fakty – coś, co da się zmierzyć i zarejestrować.

Pytanie do Ciebie.  Jak Ci idzie powstrzymanie się od interpretacji, etykiet, oceny. Na ile potrafisz skupić się na faktach zamiast na domysłach?

ZADAWAJ OTWARTE PYTANIA

Nie baw się w dziennikarza, ani polityka, który najczęściej zaczyna od „czy?” , a potem jest podaje swoją NAJLEPSZA TEZĘ!  Zostaw rozmówcy szerszy wybór niż “czarne” czy “białe”.

Zamiast “CZY uważasz, że …”, „Czy to Ci się podoba?” – zapytaj, “Na ile myślisz, że …” “W jakim stopniu podoba Ci się …” “Jak podoba Ci się myśl, że …”.  A najlepiej, po prostu “Co o tym sądzisz?”

W ten sposób dowiesz co faktycznie myśli rozmówca, a nie tylko czy zgadza się z Twoją Tezą ❗

Jak myślisz?. Na ile łatwo, przychodzi Ci powstrzymać się od rozpoczynania pytań słowem “CZY” i konieczności przedstawienia swojej interpretacji?  

UWIERZ W SIEBIE

Uwierz w siebie, w swoją mądrość i doświadczenie. Skoro w życiu jesteś tu, gdzie jesteś, oznacza to, że potrafisz rozwiązywać problemy i podejmować decyzje. Potrafisz też pomóc komuś, aby się tego nauczył.

Jak bardzo wierzysz w siebie i to że potrafisz pomóc innym?

DOCEŃ MOC PARTNERSKIEJ ROZMOWY

Doceń wartość i siłę otwartej, partnerskiej rozmowy z drugim człowiekiem. Już sam fakt, że ktoś może sobie z Tobą szczerze i otwarcie porozmawiać na swoje, ważne tematy, jest wielką wartością. Tak naprawdę większość z nas, nie ma na co dzień zbyt wielu okazji do takiej rozmowy.

Doceniasz partnerstwo? Wartość tego, gdy szczerze i bezinteresownie jesteśmy ze sobą?

DAJ CZAS PROCESOWI

Miej świadomość, że efekt takiej pracy, wsparcia i nauki nie przychodzi natychmiast. To jest proces. Pozwól mu odbywać się w tempie dostosowanym do rozmówcy – nie przyspieszaj, nie napieraj, gdy czujesz opór. Daj czas na dostosowanie się i „zmiękczenie” problemu. Trawa nie rośnie szybciej od tego, że się ją ciągnie!

Ile jest w Tobie cierpliwości do poczekania na rezultat, który nie przychodzi tak szybko?

POZWÓL ROZMÓWCY NIE SKORZYSTAĆ

Przyjmij, że Twój rozmówca nie musi skorzystać z Twojej pomocy. Pomimo twoich najlepszych intencji, starań i kompetencji on ma prawo z tego nie skorzystać. Może nie być na to gotowy, a może z innych względów, to nie jest ten czas. Może z powodów, o których nie zechce Ci powiedzieć. Podejdź do rozmowy z założeniem, że to on wybierze – skorzystać czy NIE? Niech to nie będzie dla Ciebie wielkim rozczarowaniem, jeśli wybierze NIE. Zostaw otwarte drzwi, jeżeli zechce kiedyś wrócić.

Czego potrzebujesz, aby to było dla Ciebie OK?  Ktoś, nie chciał wziąć, chociaż tak się starałaś (eś) i miałaś(eś) do przekazania, coś (według Ciebie) SUPER wartościowego.

Życzę dużo mentoringowej MOCY i satysfakcji!

Andrzej Cieplak

Certyfikowany Mentor EMCC – Senior Practitioner, trener, coach

Share This