Po co coachowi Akredytacja
W kontekście coraz większej ilości coachów na rynku i wielu opinii na temat coachingu; pojawia się wyraźna potrzeba wyróżnienia się i udowodnienia swoich kompetencji. Wielu klientów szukając coacha gubi się w gąszczu możliwych propozycji.
Dlatego coraz większą popularnością cieszą się akredytacje indywidualne zarówno wśród klientów, coachów i mentorów.
Akredytacja Indywidualna to znak jakości, którym mogą poszczycić się tylko profesjonaliści. Aby zdobyć Akredytację, należy udowodnić że spełnia się pewne kryteria. Jakie kryteria? Są one określane przez niezależne organizacje na ogół w toku wieloletnich badań.
Na przykład Akredytacja dla Coachów i Mentorów przyznawana przez European Mentoring & Coaching Council weryfikuje większość tych zmiennych, a mianowicie:
- Kompetencje coacha
- Długość doświadczenia – ilość lat oraz godzin coachingu
- Informacje od klientów – feedback i rekomendacje
- Rozwój zawodowy
- Superwizowanie swojej pracy – czyli dbanie o własne standardy
Chemia to nie wszystko
Decydując się na pracę z coachem czy mentorem czasami słyszy się potoczne stwierdzenie wśród klientów: „sprawdzę czy jest między nami chemia ”. Oczywiście ważna jest osobowość i sposób komunikacji coacha , ale „chemia to nie wszystko”. Nie chodzi tylko o to, żeby było miło – przede wszystkim ma być efektywnie.
Dlatego sugerując wybór coacha mówimy: sprawdź jakie coach ma doświadczenia, jakie jest jego przygotowanie zawodowe np. zawodowy kurs coachingu (czy szkoła ma certyfikację międzynarodową lub polską), sprawdź czy coach ma akredytację indywidualną nadaną przez niezależne organizację np. EMCC , ICF lub Izbę Coachingu.
Osobiście wybrałam Akredytację w EMCC, ponieważ pracuję zarówno jako Coach i Mentor, a European Mentoring & Coaching Council w wyniku 20 lat badań opracowało kompetencje wspólne zarówno dla Coachów i Mentorów.
Akredytacja w EMCC nosi nazwę EIA – European Individual Accreditation i jest znakiem jakości zarówno dla Coachów jak i dla Mentorów.
Co daje akredytacja?
- Zapewnia klientów o poziomie Twoich umiejętności.
- Podnosi Twoją zawodową wiarygodność.
- Wyróżnia Cię jako profesjonalistę pracującego według najwyższych standardów.
- Pokazuje, że stale rozwijasz swoje umiejętności.
- Stanowi ramy dla rozwoju osobistego.
- Motywuje do odkryć i do wkładu własnego.
- Podnosi standardy i wiarygodność Twojego zawodu.
- EIA potwierdza, że stosujesz dobre praktyki.
Źródło: materiały EMCCC: https://emccpoland.org/akredytacja/akredytacja-indywidualna/
Kto może uzyskać EIA (European Individual Accreditation)?
Akredytację indywidualną EIA może uzyskać każdy coach i mentor, który udowodni praktykę, kompetencję i profesjonalizm w swojej pracy. Do tej pory było to możliwe wyłącznie w języku angielskim, teraz akredytacja odbywa się już po polsku.
Więcej na: https://emccpoland.org/akredytacja/akredytacja-indywidualna/
Osoby, które ukończyły kurs coachingu z akredytacją EQA (kurs zatwierdzony przez EMCC) mogą podejść do indywidualnej akredytacji EIA w uproszczony sposób. Norman Benett jest szkołą coachingu, której kurs coachingowy posiada akredytację EQA. Na dzień dzisiejszy w Polsce są tylko 3 takie szkoły, dla porównania na świecie ponad 80, najwięcej w Wielkiej Brytanii.
Żeby to sprawdzić wejdź na link, gdzie znajdziesz wszystkie szkoły europejskie i polskie posiadające EQA. Tu możesz to sprawdzić: http://accreditation.emccouncil.org/eqa/
Jakie są dostępne akredytacje międzynarodowe?
W Polsce do tej pory największą popularnością cieszyły się akredytacje indywidualne nadawane przez ICF (International Coaching Federation). EMCC (European Mentoring & Coaching Council) jest organizacją bardzo znaną w krajach europejskich takich jak Wielka Brytania, Holandia, Francja, Szwecja, Dania i Irlandia – tam też akredytacja indywidualna EIA cieszy się największym zainteresowaniem, akredytowanych coachów w EMCC jest około 2000 w Europie, w Polsce ta grupa jest symboliczna. Być może dlatego, że Akredytacja EIA była dostępna do tej pory tylko w języku angielskim.
Inne akredytacje:
Od czasu do czasu szkoły coachigu lub właściciele szkół wpadają na pomysł stworzenia własnej akredytacji. Są to akredytacje których kryteria określają właściciele szkoły, zarząd lub właściciel firmy, mogą opierać się na założeniach instytucji certyfikujących, jednak nie są na ogół przez nie weryfikowane. Akredytacje takie są promowane na ogół przez daną szkołę, dość subiektywne, więc nie mogą równać się z akredytacjami nadawanymi przez niezależne organizacje i stowarzyszenia non profit – ukonstytuowane właśnie po to, aby dbać o standardy i weryfikować gwarancje jakości.
Z tego powodu akredytacje prywatnych firm i szkół nie są na ogół traktowane poważnie przez działy HR. Mogą być znane lokalnie, jednak nie mają większego znaczenia w korporacjach międzynarodowych, na arenie europejskiej czy ogólnoświatowej w odróżnieniu od tych, tworzonych na wieloletniej podbudowie, badaniach i przy udziale grup zawodowych: ICF, EMCC i Izba Coachingu.
Napisałam ten artykuł, ponieważ często słyszę pytania nowych adeptów coachingu i studentów a temat Akredytacji dla wielu osób jest nowym lub nie do końca zrozumiałym zagadnieniem. Jestem zwolenniczką transparentnej komunikacji i ważne są dla mnie standardy coachingu i mentoringu – szczególnie istotne w czasach kiedy reputacja zawodu została wystawiona na próbę – tym bardziej ważne abyśmy dbali o etykę i profesjonalizm zawodu.
Opracowanie:
Kalina Grela – Łężak
Executive Coach i Mentor EMCC, nauczyciel coachingu i mentoringu, Członek EMCC Poland, Assessor Europejski EMCC, Partner Zarządzający w Norman Benett
LinkedIn Facebook
Dodatkowe linki i informacje:
- Dzięki zaangażowaniu i pracy Zarządu Poland, przewodniki są już dostępne w języku polskim. Tutaj znajdziesz informacje o akredytacji EIA jeśli ukończyłeś kurs certyfikowany EQA
- A tu znajdziesz informacje o akredytacji EIA jeśli Twój kurs coachingu nie posiadał EQA
- Strona europejska EMCC International
- Strona EMCC Poland
0 komentarzy